The current position: Home page
> Provincial Government > Government leadership > Guo Yuanqiang
Vice Governor Guo Yuanqiang
updated on:2018-02-02 09:05


Scope of Authority

He is responsible for the work on human resources, social security, commerce, foreign affairs, Hong Kong and Macao affairs, overseas Chinese affairs, and public servants administration.

He is in charge of the provincial Department of Human Resources and Social Security, the provincial Department of Commerce, the provincial Foreign Affairs Office (Hong Kong and Macao Affairs Office), the provincial Overseas Chinese Office, the provincial Civil Service Bureau, and Jiangsu Sub-council of China Council for the Promotion of International Trade.

He coordinates work with the provincial Taiwan Affairs Office, and the provincial Federation of Jiangsu Returned Overseas Chinese; Nanjing Customs, Jiangsu Entry-exit Inspection and Quarantine Bureau, and the Commissioner’s Office of the Ministry of Commerce in Nanjing. 


Curriculun Vitae

Guo Yuanqiang, Vice Governor of Jiangsu and member of the leading party group of Jiangsu Provincial People’s Government.He was born in July 1965, Han Chinese, native of Guangshan, Henan Province. He is a research fellow with postgraduate qualifications and doctoral degree in engineering. He joined Communist Party of China in June 1986, and started to work in July 1988.

1984.9-1988.7 student of chemistry at Central China Normal University

1988.7-1990.8 teaching assistant of chemistry, Department of Fundamental Courses, Guangxi College of Agriculture

1990.8-1993.7 postgraduate student of chemistry and physics of polymers, Guangzhou Institute of Chemistry, Chinese Academy of Sciences

1993.7-1996.10 Project Engineer of Guangdong Petrochemical Import and Export trading Co., Ltd

1996.10-2003.8 assistant researcher, associate researcher and research fellow at Cellulose Open Lab and Polymer Lab of Guangzhou Institute of Chemistry, Chinese Academy of Sciences (From August 1999 to June 2002, he was studying as a part-time postgraduate student of materials science at Department of Materials Science and Engineering of South China University of Technology, and acquired his D.E. degree. He had been assigned a temporary post as Assistant to Director General at Shenzhen Science and Technology Bureau from December 2001 to August 2003)

2003.8-2008.7 Deputy Director General of Guangdong Quality and Technical Supervision

2008.7-2011.8 Standing Member of Maoming CPC Municipal Committee and Vice Mayor

2011.8-2012.1 Standing Member of Maoming CPC Municipal Committee, Vice Mayor of Maoming, Party Secretary of Gaozhou CPC Municipal Committee, and Chairperson of the Standing Committee of Gaozhou People’ Congress

2012.1-2012.3 Standing Member of Maoming CPC Municipal Committee, Party Secretary of Gaozhou CPC Municipal Committee, and Chairperson of the Standing Committee of Gaozhou People’ Congress

2012.3-2013.12 Director General and Party Secretary of the leading party group of Guangdong Provincial Department of Foreign Trade and Economic Cooperation

2013.12-2016.3 Director General and Party Secretary of the leading party group of Guangdong Provincial Department of Commerce

2016.3-2017.1 Party Secretary of Zhuhai CPC Municipal Committee

2017.1-2018.1 Party Secretary of Zhuhai CPC Municipal Committee and Chairperson of the Standing Committee of Zhuhai People’s Congress

2018.1-- Vice Governor of Jiangsu and member of the leading party group of Jiangsu Provincial People’s Government

He was Deputy of the 19th CPC National Congress, Member of the 12th Chinese People’s Political Consultative Conference, and Delegate of the 13th Jiangsu Provincial People’s Congress. 

Produced By 大汉网络 大汉版通发布系统